سپهتن چیست؟
نویسنده : مدیر سایت    
شنبه 14 مرداد 1396
    
بازدید: 2062
    
زبان : فارسی
    

                            

 

سامانه سپهتن چیست؟
سپهتن (سامانه پیمایش هوشمند تردد ناوگان) که به منظور نظارت و کنترل بهینه تر ناوگان حمل و نقل جاده ای طراحی و ایجاد شده است.
این دستگاه درون خودرو قرار میگیرد و با استفاده از سیم کارت GPRS و GSM اطلاعات تعریف شده داخل ماشین را به مراکز پلیس راهور ارسال میکند اطلاعاتی نظیر سرعت مشخصات گواهی نامه و غیره.
با استفاده از این دستگاه و از طریق شبکه DSRC به محض نزدیک شدن وسیله نقلیه به پاسگاه ها نسبت به تخلیه اطلاعات اقدام می کند و عملکرد وسیله نقلیه را مورد بررسی و ارزیابی دقیق قرار میدهد.
حدود ۴۰۰ هزار خودرو عمومی داریم و ۶۷۰ هزار راننده ی حرفه ای در این حوزه فعالیت میکنند و سالانه ۳۰۰ میلیون نفر مسافر از طریق حمل و نقل جاده ای جا به جا می شوند . برای مدیریت این حجم از حمل و نقل به هیچ وجه نمی توانیم با استفاده از روش های قدیمی کاری انجام دهیم از این رو سامانه سپهتن طراحی شد
از اهداف اصلی استفاده از سامانه سپهتن ارتقا بهره وری حمل و نقل عمومی کشور در راستای اقتصاد مقاومتی و همچنین افزایش ایمنی و ارتقا سطح کنترل و پایش لحظه ای عملکرد ناوگان است.
برای دستیابی به مدیریت یکپارچه و کلان در بخش حمل و نقل جاده ای وجود این سیستم از ضروریات است
هر چند هر گونه کنترل حرکت در مسیرهای نظارتی و قانونی می تواند در ظاهر برای عده ای قلیل ایجاد محدودیت و نارضایتی کند اما اثرات و سود بلند مدت طرح های این چنینی می تواند همه را مرتفع کند.
سپهتن میتواند با تشخیص کارکردهای واقعی رانندگان تلاشگر و زحمتکش بستری برای شناسایی این عزیزان فراهم آورد این سیستم میتواند با کنترل سرعت تردد های بین شهری خطرات ناشی از تصادفات و سوانح را به شکل گسترده ای کاهش داده و نهایتا سلامتی و ایمنی خود رانندگان را تضمین نماید سامانه سپهتن می تواند نظارتی بر مصرف سوخت( با استفاده از توزیع سوخت متناسب با پیمایش خودرو ) داشته باشند که روزانه ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار لیتر از سال گذشته صرفه جویی در مصرف سوخت داشته ایم .
استفاده از این سامانه برای جلوگیری از قاچاق سوخت مفید میباشد .
سپهتن در حقیقت نظارت و کنترل پلیس راهور را دو چندان می کند و تلاش آنان در برقراری امنیت و آرامش را دو چندان میکند.
رانندگان باید بر این نکته واقف باشند که نهایتا سود اصلی طرح های این چنینی که در بستر فن آوری اطلاعات و ارتباطات رقم میخورد میتواند نهایتا به نفع خود آنان تمام شود
سامانه سپهتن تا کنون روی ۲۵۰۰ دستگاه نصب شده است.

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.